Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Szlovákia légterének ideiglenes védelmét kérte Csehországtól szombaton Prágában Jaroslav Nad szlovák védelmi miniszter.
Jaroslav Nad, miután tárgyalt Jana Cernochová cseh védelmi miniszterrel, újságírók előtt kijelentette: Szlovákia légterének védelmébe a lengyelek is bekapcsolódnak. Csehország a következő hetekben tárgyalni fog Szlovákiával a segítségnyújtás feltételeiről, mutatott rá Cernochová közleményében.
Szlovákia az Ukrajna elleni orosz támadás megindítása után előkészületeket tett arra, hogy mihamarabb befejezze az orosz gyártmányú MiG-29 vadászgépek használatát hadseregében. Az orosz gépeket amerikai vadászgépek váltanák fel, de ezeket a hozzáférhető információk szerint csak két év múlva kapja meg Szlovákia.
Magyarországra is fenyegetést jelent, hogy kiderült, Szlovákia képtelen megvédeni a légterét, számolt be a Makronóm korábban.
„Nad miniszter úr levelet, kérvényt adott át nekem, hogy bizonyos ideig biztosítsuk a Szlovák Köztársaság légterének védelmét. Most a feltételekről fogunk tárgyalni” – közölte a cseh védelmi tárca vezetője.
A szlovák tárcavezető szerint Csehország, Szlovákia és Lengyelország közös projektjéről van szó. „Nagyon hálás vagyok azért, hogy a csehek és a lengyelek hajlandóak felelősséget vállalni légterünk védelméért” – jelentette ki Jaroslav Nad.
Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter áprilisi szlovákiai látogatása után nyilatkozott arról, hogy a lengyel F-16-os vadászgépek a szlovák légtér védelmekor lengyel repülőterekről szállnának fel. Szükség esetén a lengyel vadászgépeket Szlovákiában is elhelyezhetik. A szlovák védelmi minisztérium június elején azzal kapcsolatban bejelentette, hogy a lengyel-szlovák tárgyalások már folyamatban vannak, s Pozsony hasonló tárgyalásokat kezdeményez Csehországgal is.
Szlovákia négy évvel ezelőtt 14 darab F-16-os vadászgépet rendelt az Egyesült Államoktól. Az eredeti tervek szerint Pozsonynak az első gépeket már az idén meg kellett volna kapnia, de az Egyesült Államok jelezte, hogy alkatrészhiány miatt a szállítások késni fognak.
(MTI, Makronóm)